آهن آلات

تفاوت سپری و نبشی

نبشی

تفاوت سپری و نبشی در چیست؟

تفاوت سپری و نبشی در چیست؟ نبشی و سپری از پرکاربردترین محصولات فلزی در صنعت ساختمان سازی هستند که هر کدام کاربردهای مخصوص به خود را دارند اما اصولا هر دو قطعه در ساخت درب و پنجره ییشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله با هر دوی آنها آشنا می شویم و سپس به تفاوت آنها پی می بریم. با مجله آهن یک دو سه همراه باشید. 

 سپری چیست؟

 

سپری نوعی پروفیل است که به شکل T انگلیسی در ارتفاع های مختلف تولید  و در بازار عرضه می شود. سپری معمولا برای اتصال پل ها، ستون ها، خرپاها، نماهای شیشه ای، ساخت درب و پنجره و غیره استفاده می شود. این محصول مانند ناودانی به شکل های فابریک و پرسی تولید می شود. که به صورت دوبل یا تک استفاده می شود.

مشخصات سپری ها در چیست؟

 

سپری ها مانند همه مقاطع فولادی مشخصات منحصر به فرد خود را دارند، از شکل ظاهری گرفته تا کاربردشان همه و همه می تواند تمایز ایجاد نماید، اما به طور کلی سپری ها در شکل ظاهری، اندازه، ضخامت و طول منحصر به فرد می باشند که در ادامه به توضیح بیشتر در مورد هر یک از این پارامترها می پردازیم.

 

  • شکل ظاهری: بر اساس جدول استاندارد اشتال سپری، این محصولات بر اساس ظاهرشان به دو مدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم بندی می شوند.
  • اندازه: نوع لبه گرد در اندازه ۳۰ تا ۱۴۰ میلی متر و نوع لبه تیز در اندازه ۲۰ تا ۴۰ میلی متر هستند شایان ذکر است تولید این محصول در ایران با اندازه های متنوعی صورت می گیرد.
  • ضخامت: ضخامت این محصول متنوع است. اصولا ضخامت این محصولات از ۰.۹ تا ۲.۵ میلی متر متغیر است. گاها اندازه لبه و اندازه دیواره یکسان است و اندازه لبه محصول نیز بر اساس میلی متر محاسبه می شود، مثلا اگر لبه آن ۲۰۰ میلی متر باشد به آن سپری شماره ۲۰ گفته می شود.
  • طول: طول محصول از ۶ متر تا ۱۲ متر متغیر است. اندازه بر اساس نیاز و درخواست مشتری تعیین می گردد.

 

معایب سپری چیست؟

 

استفاده از سپری ها مانند همه مقاطع فولادی دیگر شامل مجموعه ای از مزایا و معایب است. برخی از معایب استفاده از سپری ها به شرح زیر است:

  • مقاومت خمشی سپری پایین است.
  • مشکل در اتصالات  دارد زیرا مقاومت در برابر خم شدن و سطوح مایل به سمت بال کم است.

نبشی چیست؟

نبشی نوعی پروفیل است که به شکل L  انگلیسی در ارتفاع های مختلف تولید می شود که سطح دو ضلع آن بر یکدیگر عمود هستند و برای استفاده در انواع سازه های ساختمانی و صنعتی در بازار عرضه می شوند که به صورت مرکب یا تکی و بر اساس طول و ضخامت بال ها می توانند در موارد متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرند. از این محصول برای انواع اتصالات بهره گرفته می شود از نبشی های خرد شده که اصطلاحا لقمه نامیده می شود نیز می توان در برخی سازه ها مثل سازه های مرتبط با آسانسور استفاده کرد. این محصول مانند ناودانی و سپری به شکل های فابریک و پرسی تولید می شود که به صورت دوبل یا تک استفاده می شود. در روش پرسی محصول نهایی پس از پرس و شکل دهی آماده می شود به گونه ای که ورقی ۶ متری از وسط عرض خم می گردد و به محصول نهایی تبدیل می شود. در نوع فابریک محصول نهایی از خط تولید خارج می گردد و نیازی به مرحله پرس و شکل دهی نیست. نبشی هایی از جنس گالوانیزه نیز در بازار موجود است. این نوع از محصول با روی پوشش داده می شود تا از زنگ زدگی مصون بماند. از این محصول در مواردی که احتمال خوردگی و زنگ زدگی آهن بالا باشد، استفاده می شود.

مقایسه نبشی و سپری

 

  • هر دو محصول به شیوه های پرسی و فابریک تولید می شوند.
  • قطعات خرد شده هر دو محصول، لقمه نامیده می شود.
  • نبشی و سپری در شکل ظاهری متفاوت هستند.
  • هر دو برای اتصالات در سازه های ساختمانی استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *