آهن آلات

شمش فولادی

شمش فولاد

شمش فولادی چیست؟ کاربرد و فرآیند تولید آن

اطلاعات کاربردی از انواع شمش

شمش فولادی چیست؟ کاربرد و فرآیند تولید آن

شمش فولادی که پایه تولید سایر محصولات فولادی است، انواع گوناگونی دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. برای اطلاعات بیشتر از این محصول، انواع و کاربرد آن با این مقاله از مجله آهن یک دو سه همراه باشید.

شمش فولادی چیست؟

از مهم ترین کالایی که در زنجیره تولید فولاد استفاده می شود، شمش فولادی می باشد. این محصول با توجه به نیاز صنایع گوناگون می تواند به صورت فیزیکی و شیمیایی تولید شود. شمش ها معمولا به شکل ذوزنقه تولید می شوند. طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد شمش فولادی حمل و نقل آسان آن می باشد. شمش های فولادی به صورت بیلت، فابریک و اسلب تولید می شوند.
                                            

شمش فولادی چگونه تولید می شود؟

شمش های فولادی معمولا به شکل ذوزنقه تولید می شوند. طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد شمش فولادی حمل و نقل آسان آن ها می باشد. شمش های فولادی به صورت بیلت، بلوم و اسلب تولید می شوند. شمش های فولادی توسط دو کوره القایی و قوس الکتریکی تولید می شوند. وجود این دو کوره در تولید شمش بسیار حائز اهمیت است. معمولا شمش تولید شده در کوره قوس الکتریکی از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است.

کاربرد شمش فولادی

در فرآیند تولید محصولات فولادی، اولین محصول قابل حمل، شمش فولادی است. شمش فولادی انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای متنوعی دارند. لازم است بدانید شمش فولادی پس از آن که از مرحله نورد عبور کرد، برای تولید تیرآهن، مفتول، انواع میلگردهای ساده و آجدار، نبشی و ناودانی استفاده می شود.
انواع شمش در نحوه عرضه آن به بازار تاثیر گذار است. انواع شمش فولادی به دو روش عرضه می شود؛ فروش داخلی شمش و عرضه آن در بورس کالا، فروش صادراتی شمش.

انواع شمش فولادی

در ابتدا توضیح دادیم که شمش فولادی اولین محصول قابل حمل محصولات فولادی می باشد. از شمش فولادی برای تولید دیگر محصولات فولادی نیز استفاده می شود. بیلت، فابریک و اسلب از متداول ترین انواع شمش فولادی می باشند که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به توضیح بیشتری از انواع شمش فولادی می پردازیم.
بیلت یا شمشال
زمانی که تولید شمش به طور مستقیم از تولید CCM به مصرف نورد برسد به آن شمش بیلت گفته می شود. از شمش بیلت برای تولید میلگرد استفاده می شود. بیلت با نام شمشال نیز شناخته می شود. شمش فولادی نسبت به بیلت معمولا طول بیشتری دارد. سطح مقطع بیلت یا شمشال معمولا دایره یا مربع و عرض کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد.

فابریک یا بلوم

شمش های فابریک یا بلوم در ابعاد متنوعی تولید می شوند. پس از گذراندن فرآیند نورد این محصول به سایزهای مختلفی تبدیل می شود. در نهایت جهت استفاده در نوردهای مقاطع به تولید می رسد. جالب است بدانید روش تولید همه شمش ها به یک شکل است و در فرآیند تولید آن ها تفاوت چندانی وجود ندارد. بلوم یا شمش فابریک، ابتدا در مقاطع بزرگ تولید می شوند و سپس توسط نورد نهایی به مقاطع کوچک تر تبدیل می شوند. در واقع می توان گفت که بلوم یا فابریک که با عنوان شمش شناخته می شود، همان بیلت است، با این تفاوت که عرض آن بیشتر است. به طور کلی می توان گفت که عرض بلوم از ۱۵ سانتی متر کمتر است. به همین علت است که معمولا بیلت و بلوم در یک دسته قرار می گیرند. از بلوم برای ساخت ریل، سپری، قوطی آهن، تیرآهن، نبشی و غیره استفاده می شود.

اسلب یا تختال

یکی دیگر از انواع شمش فولادی، اسلب می باشد که از لحاظ ظاهری متفاوت از انواع دیگر شمش می باشد. برخلاف بلوم و بیلت، اسلب دارای سطح مقطع مستطیل می باشد. ضخامت اسلب ۲۳۰ میلی متر و عرض آهن ۱.۲۵ متر و طول آن ۱۲ متر می باشد. در واقع برای ساخت ورق های فولادی از اسلب استفاده می شود. به اسلب، تختال نیز گفته می شود. حال می توان دریافت که بر اساس توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، تفاوت انواع شمش فقط در ابعاد و ظاهر آن ها می باشد و فرآیند تولید آن ها تفاوت چندانی با هم ندارند. در واقع می توان گفت که همه آن ها به یک شکل تولید می شوند و کاربرد مشترک دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *